У Семенівському районі - африканська чума свиней.

Версія для друкуВерсія для друку

За повідомленням районного відділення Держпродспоживслужби у селах Мирони Погребняківської сільської ради та Горошине Горошинської сільської ради виявили спалах африканської чуми у свиней. З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС 07 липня проведено засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії при Семенівській райдержадміністрації, рішенням якої затверджено план з ліквідації АЧС, визначено загрозливу зону та зону нагляду; скоординовано дії відповідних структур та визначено заходи щодо недопущення розповсюдження небезпечного вірусного захворювання. Як повідомив Олексій Вендін (в.о. начальника Держпродспоживслужби у Семенівському районі) «інформація про загибель тварин у приватному господарстві надійшла 05 липня, того ж дня відібрано зразки, на цей момент регіональна лабораторія дала підтвердження АЧС, чекаємо результатів республіканської державної лабораторії ветеринарної медицини. Протягом двох діб вживаються заходи щодо організації карантину на подвір’ях приватних господарств, де виявлено хворобу тварин,  здійснено перепис та відбувається спостереження за тваринами у приватних господарствах сіл Горошине, Мирони, Погребняки».

На виїздах із цих сіл будуть встановлені ветеринарно-поліцейські пункти та оголошено карантин протягом 40 днів з метою обмеження руху транспортних засобів, попередження вивозу продуктів і сировини тваринного походження. 5-кілометрова зона навколо населеного пункту визначена зоною спостереження. Відповідно до плану заходів заборонено у першій «зоні захисту» проведення продажів та ярмарок чи інших заходів, пов’язаних з переміщенням та накопиченням живих тварин, в т.ч. молодняку. Задля знищення зараження тварин цією хворобою, планується організувати заходи щодо активізації обходів мисливських угідь, проведення депопуляції диких свиней, знищення хижих та бродячих тварин; передбачено посилення держветінспекторський контроль за закладами відпочинку, громадського харчування та іншими об’єктами різної форми власності, які потенційно можуть бути джерелом інфекції в районі. Також заборонено громадянам зони «захисту» реалізовувати та споживати свинину, що не пройшла термічну обробку.

Віктор Федоренко наголосив про важливу роль сільських голів та депутатів місцевих рад у роботі з інформування  населення про алгоритм дій у разі виявлення ознак захворювання у свиней: важливо не приховувати цей факт, адже її поширення призведе до більших втрат та не дає постраждалому господарю можливості отримати компенсацію.

Як зазначив Юрій Оленіч, випадок у нашому районі 17 в області, 80 % спалахів АЧС зафіксовано у приватних домоволодіннях, спричинені згодовуванням домашнім тваринам харчових відходів, що містять вірус.

Досягнуто домовленості із представниками цеху №2 Глобинського м’ясокомбінату про  можливість добровільної здачі тварин на забій, але тільки після підтверджуючих документів про відсутність хвороби. Також спеціалісти здійснюють подворовий обхід у  найближчих селах від осередку зараження та вживаються карантинні заходи, бесіди та інформування населення, яке утримує свійських свиней.

Карантин буде знято через 40 днів після виконання всіх ветеринарно-санітарних заходів, передбачених планом та звіту керівників усіх задіяних державних установ.

Участь у засіданні узяли голова райдержадміністрації Віктор Федоренко, голова районної ради Віктор Юрченко, заступник начальника Головного Управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Юрій Оленіч, Погребняківський та Горошинський сільські голови Антоніна Мошківська та Юрій Надточій,  начальник Семенівського відділення поліції Ігор Гурин, начальник сектору ДСНС Володимир Іщенко, ветеринари сільськогосподарських підприємств, що входять до зони нагляду, голова ТОВ «Сапсан» Євген Карапузь, директор НПП «Нижньосульський» Володимир Свіколкін.

Довідково. Інші назви АЧС – африканська гарячка, східноафриканська чума, хвороба Монтгомері. У хворих тварин різко підвищується температура, шкіра стає синюшною, на внутрішніх органах з’являються крововиливи. Якщо недуга протікає стрімко, то видимих ознак її практично немає. Хворі тварини здебільшого лежать, зарившись в підстилку, в’яло піднімаються, пересуваються та швидко втомлюються. Смертність, залежно від перебігу, може бути від 50 % до 100 %. Тварини які перехворіли і вижили, залишаються пожиттєвими вірусоносіями. АЧС належить до хворіб списку «A». Якщо хоча б одна свиня з господарства заражається вірусом африканської чуми, це призводить до загибелі й решти свиней у цьому хазяйстві.
Вперше АЧС зафіксована у 1903 році в Південній Африці. «Підступність» хвороби полягає у надзвичайно швидкій зміні форм перебігу інфекції серед домашніх свиней – від гострого з 100% летальністю до хронічного і безсимптомного переносу та непередбачуваного поширення.
Збудник африканської чуми свиней — ДНК-місний вірус родини Asfarviridae.
У природних умовах на африканську чуму свиней можуть занедужати як свійські, так і дикі свині будь-якого віку. Джерелом збудника інфекції є хворі тварини та вірусоносії. Здорові свині заражаються при спільному утриманні їх з інфікованими вірусоносіями. Збудник передається через корм, пасовища, транспортні засоби забруднені випорожненнями хворих тварин. Використання для корму незнезаражених харчових відходів також сприяє поширенню хвороби. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, люди, домашні та дикі тварини (зокрема, гризуни), нашкірні паразити (деякі види кліщів, зоофільні мухи, воші), які контактували з хворими свинями та трупами тварин. Осередками вірусу в природі є африканські дикі свині та кліщі роду орнітодорос
Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней на даний час не знайдено, лікувати тварин заборонено. У випадку виявлення вогнища інфекції практикується поголівне знищення свиней безкровним методом, а також ліквідація всіх тварин у радіусі 20 кілометрів від нього. Хворих свиней, та тих, які контактували з хворими тваринами, забивають. Трупи свиней спалюють.
У господарстві, в якому виявлено африканську чуму, запроваджують карантин. Всіх тварин забивають. Трупи, залишки кормів, допоміжний малоцінний реманент спалюють. Попіл змішують з вапном та закопують. Приміщення та територію ферм дезінфікують гарячим 3% розчином їдкого натрію, 2% розчином формальдегіду.
Для людини африканська чума свиней — безпечна.

Наверх ↑