Гасло 2017 року – «Разом зупинимо туберкульоз»

Гасло 2017 року – «Разом зупинимо туберкульоз». Туберкульоз сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою в світі і Україні. В Україні щодня виявляється понад 100 нових випадків туберкульозу, щороку в світі гине близько 2 млн. людей від цієї хвороби.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерії туберкульозу. Мікобактерії стійкі у зовнішньому середовищі: протягом 3-4 місяців зберігаються на сторінках книг, 10 днів у вуличному пилу, у воді до року, десятиліттями у замороженому стані, але гинуть протягом декількох хвилин при кип’ятінні і ультрафіолетовому опроміненню.
Основні джерела інфекції – хвора людина та молочні і м’ясні продукти від хворих тварин.
Основний шлях передачі туберкульозу – повітряно-крапельний. Особливістю туберкульозної інфекції є тривале зберігання збудника в організмі людини. При зниженні імунітету, ослаблення організму призведуть до активації збудника і захворюванню людини.
Найхарактернішими симптомами туберкульозу є кашель, який триває більше 2-3 тижнів, втрата маси тіла, швидка втомлюваність, підвищення температури тіла до 38С, задишка, можливе кровохаркання.
Головною метою протидії захворювання на туберкульоз в Семенівському районі є подальше поліпшення епідемічної ситуації в напрямку зменшення загальної кількості хворих на туберкульоз, зниження захворюваності та смертності від туберкульозу, зниження темпів поширення мультирезистентного туберкульозу, забезпечення загального та рівного доступу населення до якісних послуг з профілактики, діагностики та лікування туберкульозу.
Хочеться відмітити, що за останні чотири роки в районі досягли певних позитивних результатів в діагностиці та лікуванні туберкульозу легень:
- зменшилась захворюваність на туберкульоз з 53,3 на 100 тис. населення  у 2013 році до 23,3 на 100 тис. населення у 2016 році, зменшилась на 50% кількість хворих, які виділяли мікобактерії туберкульозу, залишається сталою кількість рецидивів, та кількість випадків повторного лікування. Відмічається зниження кількості хворих з мультирезистентними формами туберкульозу. У 2016 р. зареєстровано випадок туберкульозу у дитини.
У зв’язку з співпрацею вторинної та первинної ланки надання медичної допомоги та Червоного Хреста досягли певного результату у лікуванні хворих. Ефективність лікування досягла у 2016 році до 85% у  вперше виявлених хворих та 60% у хворих з мультирезистентним туберкульозом. З року в рік збільшується частка осіб пролікованих амбулаторно в ДОТS кабінеті Семенівської ЦРЛ, фапах та амбулаторіях.
  Всього на диспансерному обліку у протитуберкульозному кабінеті перебуває 116 осіб, з них 18 хворих з активними формами туберкульозу та 98 випадків неактивного туберкульозу.
Держава забезпечує стовідсотковим безкоштовним лікуванням, обстеженням та безкоштовними медичними оглядами хворих на туберкульоз. Тому кожному пацієнту потрібно відповідально ставитися до свого здоров’я – вести здоровий спосіб життя, вчасно проходити профілактичні огляди, проводити щеплення від туберкульозу дітям, а при виявленні хвороби вчасно розпочати лікування, та дотримуватись рекомендації лікарів.

Райфтизіатр      Т.М. Мазанько